Driver of the NOW

Seb Morris

Driver blogs

Scott Malvern
» Brand New Season, Brand New Challen...
Abbie Eaton
» 2014 Season!...
Shows only the drivers who have updated their blogs within the last two months.


» Used cars US

Q&A

Which has been your worst moment in your motorsport career so far?
 
James Peace:
– 2006 Stars of Tomorrow Genk Round
 
Junior Strous:
– Running out of Sponsorship support
 
Jono Lester:
– Broken leg in Porsche GT3 Cup accident
 
Michael Bilyy:
– Flipping in Jacksonville, Florida
 
Mark Megens:
– Sponsorship support due to recession
 
Click on the driver's name to see their complete Q&A. Q&A is a feature of the Premier Profiles.

Most buzz

1.Adrian Quaife-Hobbs
2.Josh Webster
3.Daniel Beaven
4.Alice Powell
5.Danica Patrick
6.Tommy Sexton
7.Carlos Sainz Jr.
8.Beitske Visser
9.Vid Psajd
10.John English
11.Vadim Kogay
12.José María López
13.Keyvan Andres Soori
14.AntĂłnio FĂ©lix da Costa
15.Freddie Hunt
16.Mick Betsch
17.André Falkenhaug
18.Rupert Svendsen-Cook
19.Lewis Hamilton
20.Kevin Giovesi
Most buzz shows the twenty drivers who had the most number of visits to their profile page yesterday.

What's with the drivers in bold? They've got a Premier Profile!

Champions 2005


Below is a list with all the champions and winners of important non championship races from 2005 that currently are in the database. Click on the driver's name for a profile page and click on the championship to see the championship standings.

Quick links:
Circuit racing champions | Non championship race winners | Karting champions

Other years:
2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946

Circuit racing champions


Steve AboldMini Challenge Germany
Jonathan AdamRenault Clio Cup Great Britain
João AdibeTrofeo Maserati Brazil
Salman Al-KhalifaFormula BMW Asia
Luís AlegriaTrofeu Datsun 1200 Resistência, Portugal
Adam AllanAustralian Improved Production Car Nationals
Wayne AllardPro All Star Series Modifieds
Billy AlleyASCS Midwest Regional Series
Fernando AlonsoFormula 1
Emmanuel AnassisFerrari Challenge North America - 360 Challenge
Massimilano AngelelliGrand American Rolex Series - DP
Tommi AnttilaFormula Ford Zetec Finland
Jorge AntunesTrofeu Datsun 1200 Resistência, Portugal
Soheil AyariFrench Supertouring Championship
Craig BairdPorsche GT3 Cup New Zealand
Dean BakerCRA Street Stocks
Andrea BalzanoFormula Gloria - Lazio Region
Rayomand BanajeeFormula LGB Swift
Ange BardeFerrari Challenge Europe - Trofeo Pirelli
Jon BarnesCosworth Caterham Masters
Jaap BartelsClassic Formula Ford Competition - FF2000
Michele BartyanLe Mans Series - LMGT1
Pedro BastosSpanish GT Championship GTB
Trevor BayneAllison Legacy Race Series
Sean BeckerSilver Dollar Speedway 410 Sprint Series
Brett BedggoodVictorian Sports Car Championship
Guy BellinghamFormula First USA
Anthony BeltoisePorsche Carrera Cup France
Lucas BenamoFormula Renault 1.6 Argentina
Rikard BengtssonRadical Sweden - National
Olivier BerettaAmerican Le Mans Series - GTS
Jörg BergmeisterAmerican Le Mans Series - GT
José Luis Bermúdez de CastroSpanish GT Championship GTC
Frank BielaAmerican Le Mans Series - LMP1
Jeroen BleekemolenBRL-V6
Jaap BlijlevenClassic Formula Ford Competition - FF1600
Tom BoardmanSEAT Cupra Great Britain
Wiebe BoersmaHMR Championship - Class C
Gerardo BonillaSkip Barber National Championship
Gary BonwickQueensland HQ Holden Championship
Andy BoothNZV8s
Patrick BornhauserFrench GT Championship
Jean-Christophe BoullionLe Mans Endurance Series LMP1
Sébastien BourdaisChamp Car World Series
Trevor BoysIMCA Canada Modifieds
Shane BradfordQueensland Sports Sedan Championship
Julien BrichéPeugeot 206 RCC Cup France
Robert BriggsVolkswagen Cup South Africa
Ted BrinkRenault Junior Cup Sweden
Michael BroadhurstStar of Silverstone - Formula First
Grant BromleyFormula Vee Queensland
Ray BullARDC Midgets
Ilya BurenkoRussian Touring Car Championship Super Production
Max Busnelli3000 Pro Series
Martin ByfordMazda MX5 Great Britain
Frederick BylundVolvo Original Cup Sweden
Dane CameronFormula Russell
João CamposPick Up Racing Brazil
Dean CantoV8 Supercar Development Series
Robert Cao jr.SCCA Flordia Region E Production
Aaron CarattiFormula 3 Australia
Paul CareyUtica-Rome Speedway DIRT Sportsman
Ralph CarnesAnderson Motor Speedway (SC) Late Models
Gabriel CastejónPromocional 850 del Atlántico, Argentina
Jonatan Oscar Roberto CastellanoTC Pista Argentina
Alberto CerraiTrofeo Maserati Europe
Antonin CharouzCentral European Zone Championship Kit Cars
Xu ChenChina Formula Campus Challenge
Cemil ÇipaFormula 3 Turkey
Cemil ÇipaPist Championship Turkey Group Super 1600
Wellington CirinoFormula Truck
Jonathan CockerPorsche Carrera Cup Asia
Emmanuel CollardLe Mans Endurance Series LMP1
Brent CollinsToyota Racing Series New Zealand
Jamie ConstableCaterham Eurocup
José CordovaRenault Clio Cup Brazil
Tim CoronelPorsche GT3 Cup Netherlands
Gustavo CostaProcar 4000 Clase A, Argentina
Fabian CoulthardPorsche Carrera Cup Australia
Miguel CristovaoSpanish GT Championship GTB
Neil CunninghamBritish GT Championship - GT2
Peter CunninghamSCCA World Challenge - Touring Car
Wade CunninghamIRL Infinity Pro
Patrick d'AubrebyEuroBOSS
Andris DaugavinsLatvian Touring Car Championship - Super 1600
Wade DayNASCAR Dash Series
Juan Bautista De BenedictisTurismo Carretera Mouras, Argentina
Robert de GraaffMINI Challenge Netherlands
João Paulo de OliveiraFormula 3 Japan
Sylvain DebsFormula Ford Kent France
Geoffrey DellusPeugeot RC Cup
Peter DempseyFormula Ford 1600 Northern Ireland
Marco di LeoBridgestone F2000 Racing Series
Patricio Di PalmaTurismo Nacional (TN) Argentina Clase 3
Pasquale Di SabatinoFormula Junior 1600 Italy
Matt DobsonFormula Ford Zetec Great Britain
Charlie DonnellyFormula Ford Great Britain
Bailey DotsonUnited States Speedway Series
Mark DouglasFormula Ford Western Australia
Ferry DuivenvoordeSEAT Cupra Cup Netherlands
Ferry DuivenvoordeVolkswagen Golf Cup Netherlands
Max DumesnySRA Sprintcar Easter Trail
Max DumesnyWorld Series Sprintcars
Bruce DummettQueensland Historic Touring Car Championship
Mike DuncanK&N Pro Series West
Noel DunneFormula Ford 1600 Ireland
Salvador DuránFormula 3 Britain National Class
Mike EadyNZ Porsche Championship
Rodney EarsmanVictorian HQ Holden Championship
Casper ElgaardDanish Touringcar Championship
Peter ElkmannFormula 3 Germany
Daniel ElliottFormula Ford Australia
Gary EllisCAMSO V8
Geoff EmeryAustralian Commodore Cup National Series
Trevor EmondNorthern Provincial Pipelines Late Model Series
David EmpringhamGrand-Am Cup GS
Franz EngstlerAsian Touring Championship Division 1
Gareth EvansLe Mans Endurance Series LMP2
Lorenzo FalessiEuropean Touring Car Cup - Super Production
Kevin FankFormula 3 Germany Trophy
Giovanni FaraonioFormula Gloria Italy
Robbie FarrVictorian Sprintcar Championship
Damien FaulknerPorsche Carrera Cup Great Britain
Javier FernándezNASCAR Mexico T4 Series
Luigi FerraraFormula 3 Italy
Clint FieldAmerican Le Mans Series - LMP2
Sergio FigliuoloTSC, Zonal del Atlántico, Argentina
Sergio FigliuoloTC 2000 del Atlántico
Luca FilippiFormula 3000 Italy
Ben FinemoreNew Zealand Sprint Car Championship
Christian FloresFormula 4 APAP Light Argentina
Peter FloydAustralian Performance Car Championship
Mike ForestPacific F2000
Mariano FornasariFormula Entrerriana, Argentina
Alejandro FrangioliTurismo International Argentina - Class Super
Fred FrankenhoutHARC Youngtimer Trophy - Class E
Damien FrenchLotus Trophy Series Australia
Rob FrijnsDutch Supercar Challenge - GT
Tim FullerMr. DIRTcar Big-Block Modified Point Championship
Chris FunkSCCA Midwest Division National Championship Spec Racer Ford
Gabriele GardelFIA GT - GT1
Stefano GattusoFormula 3000 Italy - Light
Oliver GavinAmerican Le Mans Series - GTS
Jim GeddieScottish Saloon & Sports Car Championship - Class A
Philip GeipelToyota Yaris Cup Germany
Gianbattista GiannocaroSpanish GT Championship - GTA
Gianbattista GiannocaroSpanish GT Championship
Steven GijsenDutch Winter Endurance Series
Fernando Gil ParicioGT2000
Jorge GoetersNASCAR Mexico Series
Marc GoossensBelcar
Klaus GrafSCCA Trans-Am
Steven GrahamAustralian Speedcar Championship
Petter GranlundVolvo S60 Challenge Sweden
Revere GreistSkip Barber Mid Western Regional Series
Romain GrosjeanFormula Renault 2.0 France
Thierry GuiodFrench GT Championship - GT Cup
Richard GöranssonEuropean Touring Car Cup - S2000
Richard GöranssonSwedish Touring Car Championship
Peter HackettFormula Holden
Lewis HamiltonFormula 3 Euro Series
Scott HattonBadger Midget Series
Juan Pedro HeguyTurismo Nacional (TN) Argentina Clase 2
Bruce HeinrichAustralian Saloon Car Championship
Jodie HemmingBWRDC Monoposto Trophy
Michael HerckFormula 3 Austria
Michael HerckFormula 3 Central Europe
Roland HertnerGerman Production Car Championship - Diesel
Mike HessPOWRi Racing - Midget
Jan HeylenMégane Trophy Eurocup
Alan HolmFormula Vee South Africa
Alan HolmFormula Vee South Africa Northern Regions
Philip HouseVolkswagen Racing Cup Great Britian
Jay HowardUSF2000 National Championship
Bryan HowlandPatriot Sprint Group Series
Olivier HulotFrench Formula 3 Cup
Nico HülkenbergFormula BMW ADAC
Claudia HürtgenVLN Endurance
Klaus-Dieter HäckelGraf Berghe von Trips Pokal - Class 4
Klaus-Dieter HäckelGerman Open Historic Racing Championship - GO 4 H
Russell IngallV8 Supercar Championship Series
Seth InghamFormula TR Pro Series FR 2000
Kent IversenYokohama Cup 2000 Denmark
Scott IvieAmerican Stock Car Racing Series
Simon JacksonEuro Saloon & Sports Car Championship - Class F
Renato Jader DavidStockCar Brasil Light
Jiri JanakSkoda Octavia Cup Czech Republic
Oliver JarvisFormula Renault 2.0 UK
Matt JaskolASA Truck Series
Jeff JeffersonNASCAR Elite Division Northwest
Scott JoblinNew Zealand TQ Championship
Asher JohnstonFormula Vee VSCRC
Levi JonesUSAC National Sprint Car Series
Andrew JordanGinetta Winter Series Great Britain
Ilkka JutilaHRF - SS 1300
Allard KalffRenault Clio Cup Netherlands
Peter KalpakiotisARP F3 - Masters Class
Mark KamstrupFormula Ford Denmark
Madis KasemetsBaltic Touring Car Championship - Super 1600
Chad KemenahAll Star Circuit of Champions - Sprintcars
David KerrNew Zealand Minisprints Championship
Rick KerryKumho BMW Championship class A
Frank KimmelARCA Series
Matt KingsleyLotus Trophy Series Australia Class B
Steve KinserWorld of Outlaws - Sprintcar
Kamui KobayashiFormula Renault 2.0 Eurocup
Kamui KobayashiFormula Renault 2.0 Italy
Charles KohnenPorsche 944 Basic Cup
Jari KoivistoFormula 3 Finland
Timo KropPorsche 944 Basic Cup
Girts KrüzmanisBaltic Touring Car Championship - B2000
Robert KubicaFormula Renault 3.5 Series
Ray Allen KulhanekASCS Gulf South Regional Series
Arnie KunkaWescar Challenge Series
Menno KuusPorsche GT3 Cup Netherlands - Semi Pro
Sylvain LacombeACT Castrol Series
Simon LambertProduction BMW Championship
Svein LangholmClubman Cup Scandinavia
Henrik LarsenRenault Clio Cup Denmark
Paul LaskazeskiFormula Ford New South Wales
Marc LiebFIA GT - GT2
Marc LiebLe Mans Endurance Series - GT2
Hanss LinAsian Formula Renault Challenge
Roar LindlandNorwegian Cup National Racing
Ole Martin LindumCamaro Cup Sweden
Troy LittleNSW Sprintcar Championship
Troy LittleParramatta City Raceway - Sprintcars Championship
Arturo LlobellFormula 3 Spain Copa de España F300
Edison Lluch, Sr.AGT Inter-Americas Challenge Cup
Neil LobbShelby Can-Am Championship South Africa
Patrick LongAmerican Le Mans Series - GT
Giuliano LosaccoBrazilian Endurance Championship, Cat.I
Giuliano LosaccoStock Car Brasil
Pasi LähteenmäkiFinnish Touring Car Championship Sport 2000
Rollie MacDonaldCarquest Pro Stock Tour
Bill MaddocksFormula 3 Australia Class B
Kerry MadsenKnoxville Raceway Championship Cup 410 Sprint Series
Jamie MaioloSprintcar Entrants Group WA Sprintcar Series
Håkan MalmborgSSK Racing Series - Class 3
Matteo MalucelliItalian GT Championship GT1
Joakim MangsJTCC Sweden
Thomas MarschallSEAT Leon Supercopa Germany
John MartinFormula Ford Victoria
Mark MartinInternational Race Of Champions
Tobia MasiniSuperstars Championship Italy
Ben MasonLegends Car Championship Scotland
Ramon MatiasFormula 1.6 Gaúcho
Raphael MatosStar Mazda
Matt McCallUARA Stars
Tony McCarthyWorld Wide Rebellion Championship
Sean McClellandASCS Sooner Region Series
Jamie McDonaldNZ North Island Sprintcar Championships
Dan McHattieKawartha Speedway Late Models
Martin McKeeferyNASA NorCal Legends - Semi Pro
Ralph MeichtryFormula Renault 2.0 Switzerland
Christian MenzelPorsche Carrera Cup Germany
Nelson MerloFormula Renault 2.0 Brazil
John MetzgerSCCA Central Division National CSR
Paulo Jose MeyerFormula 3 South America - Light
Ananda MikolaFormula 3 Asia
Ferry MonsterUnipart Endurance Cup
Robin MonsterUnipart Endurance Cup
Tim MonteAussie Racing Cars Super Series
Ed MooreKing of the Kents FF1600 Cup
Renan MoralesFerrari Challenge Cup Asia
Sean MoranAlberta Sprint Tour
Steve MorcombeQueensland Production Sports Car Championship
Benjamin Hernan Moreau CruzFormula 3 Chile
Ronald MorienSEAT Cupra Cup Netherlands
Ronald MorienVolkswagen Golf Cup Netherlands
Oliver MortimerScottish Mini Cooper Cup
Satoshi MotoyamaFormula Nippon
Jacek MuchaSCCA Southeast Division National Formula Atlantic
Roel MulderHMR Championship - Class B
Eoin MurrayEuropean Alfa Challenge
Ted MusgraveNASCAR Truck Series
Atte MustonenFormula Renault 2.0 Italy Winter series
Olivier MuytjensBelcar GTB
Mikael MårthenVolvo S40 Challenge Sweden
Tomi NaaramoHRF Roadsport V8
Daniel NatoliAustralian Production Car Championship - Class C
Matt NealBritish Touring Car Championship
Vladimir NechaevRussian Touring Car Championship
Augusto NegrãoBrazilian Endurance Championship, Cat.I
Alexandre Funari Negrão Sr.Brazilian Endurance Championship, Cat.I
Miguel NetoHonda BPI Cup
Toby NewtonGinetta Junior Great Britain
Matt Nicoll-JonesGinetta Championship Great Britain
Toni NieminenHRF Roadsport A
Thomas NilssonSPVM - RS
Audun NjøsLocost Norway
Christian NobiliFormula 5 Argentina
Oscar Nogués FarréSEAT Leon Supercopa Spain
Tim NormanSprints on Dirt Series
Juhani NorrbackRace Trucks Finland
Troy NorrisQueensland Saloon Car Championship
Brian NovakSCCA Central Division National F500
Jari NurminenLegends Trophy Finland
Shannon O'BrienFormula Ford New Zealand
Daniel OrrCompetition Motorsports Association - GT1
Guillermo OrtelliTop Race V6 Argentina
Brad OsbornHawkeye Downs Speedway Late Models
Colin OsborneAustralian Production Car Championship - Class B
Colin OsborneAustralian Production Car Championship
Kazuya OshimaFormula Toyota
Galid OsmanFormula Sao Paulo
Christian OttRenault Clio Cup Germany
Adrián OubiñaMonomarca 1100 del Atlántico
Gary PaffettDTM
Andrea PalmaItalian GT Championship
Álvaro ParenteFormula 3 Britain
Francesco PastorelliBRL Light
Cameron PatrickSouthside Speedway Legends
Lucas PauloniF1 Mecanica Argentina
Ian PearsonFormula Renault BARC Club
Massimiliano PedalàRenault Clio Cup Italy
Nick PercatFormula Ford South Australia
Nick PercatFormula Ford South Australia Kent
Christian PescatoriLe Mans Series - LMGT1
Vitaly PetrovFormula 1600 Russia
Vitaly PetrovLada Revolution Cup Russia
Mike PettifordSCCA Rockie Mountain Division National SSB
Jim Pettit IINASCAR Elite Division Southwest
Arnaud PeyrolesFrench GT Championship - GT Cup
Richard PhilippeFormula BMW USA
Alessandro Pier GuidiItalian GT Championship - GT2
Nicolas PierreRenault Clio Cup France
Andy PilgrimSCCA World Challenge - GT
Emanuele PirroAmerican Le Mans Series - LMP1
Jay Policastro, JrIMSA GT3 Challenge
Xavier PompidouLe Mans Endurance Series - GT2
Gabriel Ponce de LeónTC2000 Argentina
Camilo PongutáTC 2000 Colombia
Jegor PopovFormula Baltic
Roberto PossesPorsche GT3 Cup Brazil
Vicente PotolicchioFormula Ford 2000 Venezuela
Andy PriaulxWorld Touring Car Championship
Balasz PödörHungarian Championship E-2000
Adrian Quaife-HobbsT Cars
Adrian Quaife-HobbsT Cars Autumn Trophy
Andrés QuirogaProcar 4000 Clase B, Argentina
Germán QuirogaFormula Renault 2.0 Mexico
Vincent RadermeckerBelgian Touring Car Championship
Raed RaffiiThunder Arabia Middle Eastern Series
Miguel RamosItalian GT Championship GT1
René RastADAC Volkswagen Polo Cup
Jerry RectorAnderson Motor Speedway (SC) - Legends Semi Pro
Iago Rego RosendeMaster Junior Formula
Thomas ReibPorsche Challenge South Africa
Peter ReicheggerFerrari Challenge Italy - Coppa Shell
Dennis ReteraFormula Ford 1800 Benelux
Dennis ReteraFormula Ford 1800 Netherlands
Tim ReynoldsFormula Ford 1600 Castle Combe Championship
Jon Reynolds, Jr.Big 8 Late Model Series
Phillipe RibbensMINI Challenge Netherlands
Tony RicciardelloAustralian Sports Sedan Series
Davide RigonFormula Azzurra
Mike RockenfellerFIA GT - GT2
Sergey RomashchenkoFormula Russia
Domingo RomeroAndalusian Touring Car Championship
Daniel RoosFormula Ford NEZ
Daniel RoosFormula Ford Sweden - Zetec
Fredrik RosPorsche Carrera Cup Scandinavia
Nico RosbergGP2 Series
Brent Rose944 Challenge Australia
Tony RossiRocky Mountain Midget Racing Association - Midget Championship
Mark RussFormula Challenge New Zealand Winter Series
Mark RussFormula First New Zealand
Drew RussellAustralian Production Car Championship - Class A
Giovanni RussiTC 2000 Colombia
Davide RuzzonFormula Junior 1600 Italy Winter Series
Jenny RyanFiat Punto Cup Ireland
Pekka SaarinenFormula Renault 2.0 Germany
Oscar SánchezTurismo 4000 Argentino
Andy SanterreNASCAR Busch North Series
Kalle SarlinFIA NEZ Baltic GT Cup
Kota SasakiSuper GT Japan - GT300
Andrew ScheuerleQueensland Sprintcar Championship
Mathias SchläppiGerman Production Car Championship - I
Brian SchofieldSCCA Southeast Division National Spec Racer Ford
Esa SchroderusFerrari Challenge Scandinavia
Milton SeferisVictorian Sports Sedan Championship
Toni SeilerLe Mans Series - LMGT1
Ben SeitzNorthEastern Midget Series
Peyton SellersSouth Boston Speedway Late Models
Indrek SeppBaltic Touring Car Championship S2000
Pierre SevrinFormula Renault 1.6 Belgium
Juan Manuel SilvaTurismo Carretera Argentina
Ryan SimpsonFormula Vee 1600 Australia
Murray SinclairTasman Cup Revival Series F5000
Ben SingletonQueensland Gemini Championship
Mark SkaifeV8 Supercars GP Challenge
Carl SkerlongFormula TR Pro Series FR 1600
David SkultetySCCA Southeast Division National SSB
Ro. C. SkyangelFormula Hayabusa
Scott SlaterVictorian Historic Touring Car Championship
Dean SmithFormula BMW UK
Moreno SoepraptoFormula 3 Asia - Promotion Class
Justin SofioFormula Toyota Atlantic - Class 2
Andy SoucekFormula 3 Spain
Joe SpainSCCA Midwest Mid-Am Championship - Formula Ford
Craig StantonGrand American Rolex Series - GT
David SteeleUSAC National Silver Crown
Luke StevensCosworth Caterham Masters
Darren StewartASCS - Speedweek
Dave StewartNZV8s Development Series
Tony StewartNASCAR Nextel Cup
Junior StrousFormula Renault 2.0 UK Winter Series
Yuji TachikawaSuper GT Japan - GT500
Toranosuke TakagiSuper GT Japan - GT500
Leanne TanderVictorian Improved Production Car Championship
Joe TandyFormula Palmer Audi
Nick TandyBRDC Single Seater Championship
Joe TannerFormula Ford Zetec Scotland
Brooke TatnellAustralian Sprintcar Championship
Frank TaubertGraf Berghe von Trips Pokal - Class 2
Gary TaylorASCS Rocky Mountain Regional Series
Wayne TaylorGrand American Rolex Series - DP
Olivier ThéveninFrench GT Championship
Guido ThierfelderGerman Production Car Championship - II
Don Thomson, Jr.CASCAR Super Series
Brad TilleyAustralian Touring Car Masters - Division One
Jack TippensSCCA Midwest Division National Championship SSB
Tim TraverSkip Barber Western Regional Series
Martin Truex Jr.NASCAR Busch Series
Kodai TukagoshiFormula Dream
Andy TylerNew Zealand Super GT Championship
Adam UebergangQueensland Improved Production Car Championship
Sébastien UgeuxMini Cooper Challenge Belgium
Rodolfo UrriticoecheaFormula 4 APAP Argentina
Trent UsherQueensland Racing Car Championship
Trent UsherFormula Ford Queensland
Alberto ValerioFormula 3 South America
Renger van der ZandeFormula Renault 2.0 Netherlands
Jan-Paul van DongenFormula Ford 1800 Netherlands - First Division
Jan-Paul van DongenFormula Ford 1800 Benelux - First Division
Grant van SchalkwykSouth African V8 Championship
Matt VarshaSkip Barber Southern Regional Series
Michael VergersSCSA V8 Trophy
Jean-Karl VernayFormula Renault Campus France
Mike VerschuurRenault Clio Cup Netherlands - Junior Cup
Milovan VesnicSerbian Touring Car Championship
Toni VilanderItalian GT Championship - GT2
Marco ViscontiFormula Junior Monza
John VogelsSRA Sprintcar Series
Mark VultaggioBertil Roos Racing School Formula Ford 2000 Championship
Bryce WashingtonPorsche Cup Australia
Bryce WashingtonAustralian GT Championship
Grant WatsonQueensland Sports Car Championship
Grant WatsonSupersports & Sports 1300 Interstate Challenge Australia
Josh WeberFormula Palmer Audi Autumn Trophy
Adam WestSouthern Ontario Sprints
Dan WheldonIndyCar Series
Damien WhiteAustralian V8 Ute Racing Series
Rob WhitwellVictorian MG Championship
Nick WilcoxFormula Renault 2.0 UK BARC
Garry WillmingtonAustralian Touring Car Challenge
Gavin WillsFormula Ford 1600 Star of the Midlands
Josh WiseUSAC National Midget Series
Kuno WittmerHonda Michelin Challenge
Robert WolkFormula Ford South Africa - Zetec
Carl WorboysNew Zealand Midget Championship
Gary WrightASCS National Tour
Jesper Wulff LaursenFormula Renault 2.0 Nordic
Bruce YackeyColorado National Speedway Late Models
Tetsuya YamanoSuper GT Japan - GT300
Frédéric YerlyRenault Clio Cup Switzerland
Jesse YorioSCCA Southern Pacific National Formula Continental
Danilo ZampaloniItalian GT Championship
Alessandro ZampedriPorsche Supercup
Alessandro ZanardiItalian Super Touring Car Championship
David ZollingerFormula Ford France
Charles Zwolsman, Jr.Formula Atlantic Championship

Non championship race winners


Jeff BeckSCCA June Sprints Spec Ford
Andrea Belicchi6 Hours of Vallelunga Gold Cup - LMP1
Mariano Bellin6 Hours of Vallelunga Silver Cup - 2.0 Petrol
Olivier BerettaLe Mans 24h - GT1 class
Thierry BlaisePorsche Europa Challenge - Open
Manel Cerqueda jr24 Hours of Barcelona
Paul Charsley12 Hours of Sebring - SVRA Enduro
Corey ChristensenLegends Car World Finals - Pro
Niki CoelloSCCA June Sprints Formula Continental
Marcel Costa24 Hours of Barcelona
Andre CoutoSuzuka 1000km
Bart Couwberghs24 Hours of Spa - G2
Greg CrickA1 Grand Prix Australia GT support race
Eduardo De la Flor6 Hours of Peru
Peter DempseyFormula Ford 1600 BRDC Golden Helmet
Lucas Di GrassiFormula 3 Macau GP
John EddyGolden Holden 1 Hour
Thomas ErdosLe Mans 24h - LMP2 class
Dennis FeijóFormula 1.6 Gaucho - class B
Carlos Fonseca3 horas de Costa Rica - GT2
Joey FosterFormula Ford 1600 - Walter Hayes Trophy
Brian FrenchSCCA June Sprints CSR
Simon GambleNew Zealand Grand Prix
Oliver GavinLe Mans 24h - GT1 class
Robert GaytonLegends Car World Finals - Masters
David GillilandNASCAR Toyota All-Star Showdown
Toby GrahovecSCCA National Championship Runoffs SSB
Wolter GratamaSpettacolo Sportivo Alfa Romeo - Italian Historic
Anton HahnenkammDijon-Prenois Prize Money Race
Anton HahnenkammNEAFP-Rheintal-Rundstrecken Rennen
Jay HallFormula Vee 1200 Australian Nationals
Robert HallLegends Car World Finals - Semi-Pro
Lewis HamiltonMasters of Formula 3
Nathan HaseleuSlinger Late Model Nationals
Genji HashimotoMerdeka Millennium Endurance - Class O
Genji HashimotoMalaysia Merdeka Endurance Race
Chuck HemmingsonSCCA National Championship Runoffs T2
Leo Hindery jr.Le Mans 24h - GT2 class
Tracy HinesChili Bowl Midget Nationals
Marco HolzerFormula BMW World Final
Warren HughesLe Mans 24h - LMP2 class
Duncan Huisman24h Nürburgring Nordschleife
Lucio Iezzi6 Hours of Vallelunga Silver Cup - 2.0 Petrol
Mark JaremkoSCCA National Championship Runoffs DSR
Jimmie JohnsonNASCAR Budweiser Shootout
Edwin JowseyGoodwood Revival - Chichester Cup
Kraig KinserKnoxville Raceway - 410 Sprintcar Nationals
Tom KristensenLe Mans 24h - LMP1 class
Franz Lamot24 Hours of Spa - G2
Pedro Lamy24h Nürburgring Nordschleife
J.J. LehtoLe Mans 24h - LMP1 class
Tengku Djan LeyMerdeka Millennium Endurance - Class O
Tengku Djan LeyMalaysia Merdeka Endurance Race
Marc LiebLe Mans 24h - GT2 class
Giuliano LosaccoMil Milhas Brasileiras
Arnie LoyningSCCA National Championship Runoffs CSR
Kerry MadsenPremier Speedway Warrnambool - Sprintcar Classic
Jan MagnussenLe Mans 24h - GT1 class
Mark MartinNASCAR Nextel All-Star Challenge
Wilson Maruy6 Hours of Peru
Peter McNivenAustralian HQ Holden Nationals
Eddie Mercer5 Flags Speedway Snowball Derby
Rhys MillenToyota Pro/Celebrity Race - Pro
Alexandre Sarnes NegrãoMil Milhas Brasileiras
Augusto NegrãoMil Milhas Brasileiras
Alexandre Funari Negrão Sr.Mil Milhas Brasileiras
Mike NewtonLe Mans 24h - LMP2 class
Rudi Penders24 Hours of Spa - G2
Luis Pérez-Sala24 Hours of Barcelona
Daryn PittmanKnoxville Raceway - 410 Nationals - World Challenge
Andy Priaulx24h Nürburgring Nordschleife
Ronnie QuintarelliSuzuka 1000km
Graham RahalSCCA National Championship Runoffs Formula Atlantic
Nick RangeleyGolden Holden 1 Hour
Tony RicciardelloMerdeka Millennium Endurance - Class O
Tony RicciardelloMalaysia Merdeka Endurance Race
Vito Rinaldi6 Hours of Vallelunga Silver Cup - 2.0 Petrol
Mike RockenfellerLe Mans 24h - GT2 class
Boris Said24h Nürburgring Nordschleife
Mike SavaryPorsche Europa Challenge - C1
Donny SchatzBorderline Speedway Mt Gambier - Kings Challenge - Sprintcar
Donny SchatzParramatta Raceway - $50,000 to win Classic - Sprintcars
Hayanari ShimodaSuzuka 1000km
Ryan SimpsonFormula Vee 1600 Australian Nationals
Nick TandySilverstone Scholarship
Duncan TappyFormula Ford Festival
Brooke TatnellNASR Australian Sprintcar Masters
Brian VickersNASCAR Nextel Open
Dennis VogelItalia a Zandvoort - IHC
Kenny WallaceEldora Speedway - Prelude to the Dream
Marco WernerLe Mans 24h - LMP1 class
Stefano Zonca6 Hours of Vallelunga Gold Cup - LMP1

Karting champions and trophy winners


Mads AasvikGigaCup - Formula Yamaha
Brandon AdkinsWKA Manufacturer's Cup - HPV Lite
Brandon AdkinsWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Senior Sportsman
Neil AlbericoIKF Region 11 Sprint - Junior Puma Sportsman
Dylan AlbianiIKF Region 11 Sprint - Junior Sportsman
Aleix AlcarazSpanish Championship ICA Junior
Floriano AlfanoTorneo Industrie Formula A
Jaime AlguersuariSpanish Championship ICA
Ken AllemannROK Cup International Final - Senior
Ken AllemannSwiss Championship ICC
Jimmy AntunesBridgestone Cup Switzerland - Supermini
Vladimir ArabadzhievBulgarian Championship ICC
Marco ArdigòEuropean Championship Formula A
Marco ArdigòItalian Open Masters Formula A
Thomas ArmeStars of Tomorrow National Championship - Rotax Junior Max
Sergio Arrayales Jr.Rotax Max Challenge Mexico, Noreste - International
Simon Arvidsson-ÖhrlingGöteborgs Stora Pris - Mini
Miguel BadilloEasykart Mexico - 125 cc Heavy
Kevin BaigorriaKarting - Promocional, Argentina
Misty BalserWKA Manufacturer's Cup West - Junior 1 HPV
Carlos BarajasSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, Super Kart 125 (Heavy)
Rubens Barrichello500 Milhas de Granja Viana
João BarrosPortugese Championship - Formula 125 Livre
Jeffrey BartzRoad America Saturday Series - Briggs Animal Sports
Renan BatistaSwiss Championship ICA
Mike BearNorthern California Karters - TAG Heavy
Trenton BeckingerWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Lite
Trenton BeckingerWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Animal Heavy
Trenton BeckingerWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Heavy
Matt BellBritish Championship ICA
Matt R BellSuper 1 National Junior TKM Intermediates Championship
Gavin BennettBritish Championship Superkart
Sam BennettSuper 1 National Rotax Max Junior
Mathias BerghSwedish Championship ICC
Jules BianchiCopa Campeones Trophy ICA
Jules BianchiAsia-Pacific Championship Formula A
Marco BiffisPortuguese Cup - K 125
James BirchNational Kart Racing Association - Junior Blue
James BirchNational Kart Racing Association Grand Final - Junior Blue
Fredrik BjörkMKR series Sweden - Formula Yamaha
Valtteri BottasViking Trophy - ICA
Travis BradenMiami Valley Quarter Midgets - Senior Honda
Simone BrennaSouth Garda Winter Cup ICA
Alessandro BressanTorneo Industrie ICA
Brad BrunnerRomanian championship - Mini
Riccardo BrutschinStefan-Bellof Pokal
Michael BurdettKartsport NZ Sprint Championship - 100cc Junior Yamaha class
Daniel Butcher-LordFormula TKM Festival - Junior
Eduardo CaballeroEasykart Copa AKN Monterray Karting Track Mexico - 100 cc
Roberto Caballero Jr.Easykart Copa AKN Monterray Karting Track Mexico - 125 cc Light
James CaladoEuropean Championship - ICA
Paul CameronKartsport NZ National Sprint Championship - Rotax Max Light class
Paul CameronKartsport NZ North Island Sprint Championship - Rotax Light
Lorenzo CampleseItalian National Trophy 60 cc.
Flavio CamponeschiItalian Championship ICA Junior
Ricardo Cantu Jr.Rotax Max Challenge Mexico, Noreste - Minimax
Robert Cao jr.Florida Winter Tour - Stock Moto
Andrew CarbonellWKA Florida Championship Series - Easykart 125cc
Regan CarterKartsport NZ National Sprint Championship - Open class
Nick CassidyNZ North Island Sprint Kart Championship - Junior Restricted
Ariel CastroFlorida Winter Tour - Rotax Senior
José CautelaPortuguese Cup - Formula 125 Livre
José CautelaTrofeo Internazionale di Pomposa ICA Junior
José CautelaPortuguese Cup Junior
Charles-Edouard ChampainFormula Kart France
Gabby ChavesRotax Max Challenge Florida Minimax
Gabby ChavesEasykart Grand Nationals - 60 cc
Gabby ChavesHomestead Karting Summer Championship Easykart 60cc
Luis Manuel ChavezSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, Super Kart 80 (Heavy)
Michael K. ChristensenDanish Championship ICA Junior
Michael K. ChristensenEuropean Championship ICA Junior
Stefano CominiBridgestone Cup Switzerland ICA
Adam ConstableSuper 1 National Formula TKM Extreme Championship
Eduardo CorderoSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, Super Kart 80 (Light)
Albert CostaItalian Open Masters ICA Junior
Derek CunninghamFlorida Winter Tour Rotax Senior Heavy
Wade CunninghamKartsport Mt Wellington - Pop Volkner Memorial Feature
Andrea DalèAndrea Margutti Trophy - ICA
Corey DalenbergSKUSA Great Lakes Region - Formula K2
Conor DalyKart Racers of America - Junior Yamaha Can 1
Phil De La OPhoenix Kart Racing Association Winter Series - Jr. 1
Phil De La OPhoenix Kart Racing Association Winter Series - HPV 1
Devid de LuchiItalian Championship ICC
Romano de RuitDutch championship ICA
Beau DeBardX-Kart Championship
Beau DeBardNCK Road Race 80 Shifter
Luis Felipe DeraniSao Paulo Championship - Junior Menor
Hamza DiraniJordan Championship
Jordy DodemontDutch N.A.B. Rotax Max Championship Junior
Tino DonadeiItalian Championship 100 Senior
Lorenzo DonniacuoBelgian Championship - Cadet
Guido DuerbaumFlorida Winter Tour - Masters Shifter
Hayden DuersonFlorida Winter Tour Junior Shifter
Tom DugganBritish Open Championship ICA Junior
Tom DugganRenault Champion of Champions - ICA Junior
Luis Michael DörrbeckerSuper Karts Cup México, ICA Junior
Juan José EbarlínKarting - Juniors, Argentina
Roland EckerKart Trophy Weiss-Blau - 125cc Shifter
Jason EdgarBritish Open Championship Formula A
Henning EidjordNorwegian Cup - Micro
Tomas EidjordNorwegian Championship ICA Junior
Mattias EkmanCambio Cup ICC
Mattias EkmanKlippan Cup ICC
Tio EllinasROK Cup International Final - Junior ROK
Tio EllinasCyprus Championship - ICA Junior
Tio EllinasROK Cup Cyprus - Junior
Jakob EngleWKA Manufacturer's Cup West - Junior 2 HPV
Kevin EngmanTom Trana Trophy Formula A
Giovanni ErbaItalian Championship ICA
Marcus EricssonNordic Championship ICA Junior
Marcus EricssonSwedish Championship - ICA Junior
Mitch EvansKartsport NZ National Sprint Championship - 100cc Junior Restricted Yamaha class
Kalil FarranBrazilian Kart Cup - Formula 400
Travis FiringWKA Gold Cup - Briggs Animal Medium
Travis FiringWKA Gold Cup - Briggs Animal Heavy
Tyler FlingSouthwest Regional Cup Sunday Series - TaG Junior
Marc FloodFlorida Winter Tour Expert Shifter
Philipp FolgheraSwiss Championship A-160
Joakim ForsellMKR series Sweden Formula Mini
Joakim ForsellKlippan Cup - Formula Mini
Philip ForsmanSwedish Championship - ICA
Philip ForsmanNordic Championship Formula A
Andreas ForssKlippan Cup - ICA Junior
Dick FreebirdDutch N.A.B. Rotax Max Championship Senior
Juan Carlos GarciaSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, SK 125 Stock (Heavy)
Sara GarcíaSpanish District Championship Canary Island ICA Junior
Jarvis GennariFlorida Winter Tour - Rotax Mini Max
Felipe Giaffone500 Milhas de Granja Viana
Philip GieblerStars of Karting National ICA
Luuk GlansdorpRotax Max Challenge Grand Finals - Senior
Ryan GlenskiWKA Speedway Pavement Series - Briggs Junior Sportsman Championship Heavy
Yair GodinezSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, Formula "A" Air/Water
Jessica GoldingAustralian ReSa National Championships - ReSa Light
James GornallBritish Universities Karting Championship
Daniel GrahamSuper 1 National Junior TKM Championship
Ryan GrantCIK Trophy of New Zealand - ICC class
Jimmy GrecoIKF Region 11 Sprint - Junior 1 2-Cycle
Tom GriceKartmasters British Grand Prix - Rotax Mini Max
Martynas GriskaLithuanian ROK Cup
Kevin GubbelsLimburgs Kart Championship - Mini-Junior
Filip GudmundssonGunnar Nilsson Memorial - Mini
Felipe GuimarãesPanamerican Sudam Championship ICC Junior
Dennis GunnarssonGunnar Nilsson Memorial Formula Yamaha
Dean HaleRissington Kart Club - Minimax
Federico Haller Jr.Easykart Mexico - 125 cc Light
Ben HanleySouth Garda Winter Cup Formula A
Anders HansenNorwegian Championship - Formula Yamaha
Joey HanssenMaxxis Challenge Cup ICA Junior
Fraser HartKartsport NZ National Sprint Championship - 100cc Yamaha Light class
Jessica HawkinsDaytona Kart Racing Club - Open Cadet
Philip HaworthClay Pigeon Kart Club Championship Minimax
John HedlundSwedish Championship - Formula Yamaha
Fernando HerreraKT - 125cc Juniors, Argentina
Kenneth HildebrandRotax Max Challenge Grand Finals - Junior
Mitchell HillHawkes Bay Kart Club - Annual Blossom Sprint Meeting - Junior 100cc Yamaha GP
Seth HiltibranMiami Valley Quarter Midgets - Lite 160
Mathew HodgesRotax Max Challenge South Africa - Senior
Timothy HollowellKart Racers of America - 125cc Shifter
Jeff HudlettFlorida Winter Tour Expert Shifter Heavy
Jayden HughesNZ Top Half Series - Junior National class
Bastian HummelZuid-Hollands Championship - Rotax Max
Arie HuttonNZ Top Half Series - Cadet class
Arie HuttonKartsport NZ National Sprint Championship - Cadet class
Sean HuytonNorthern Karting Federation - Junior Gearbox
Sean HuytonMidlands Championship - Junior Gearbox
Jonas Adler IngebretsenNorwegian Championship - ICA
Kazuya IshiiCIK Asian-Pacific Championship ICA
Simeon IvanovBulgarian Championship ICA
Simeon IvanovSouth East European Championship ICA
Ross JamisonAsian Karting Open Championship - Rotax Max Senior
Ross JamisonChinese Championship - Rotax Max Senior
Erik JanisEuropean Championship - ICC
Sam JenkinsMSA British Cadet Championship
Linus JohanssonNorrlandscupen Formula Mini
Devin JonesSo-Cal Sprinters Summer Shootout - Jr. 1
Devin JonesLos Angeles Kart Club - Jr. 1
Devin JonesLos Angeles Kart Club - HPV1
Devin JonesUS Kart Championship Series - HPV 1
Devin JonesUS Kart Championship Series - Junior 1 Comer
Devin JonesSo-Cal Sprinters - 2 Cycle JR1
Edward JonesUnited Arab Emirates Championship - Cadet
Lucas JonesWKA Heartland Dirt Series - Briggs Junior 2 Lite
Simas JuodvirsisLithuanian Championship KF3
Juan Pablo JuriChilian Championship Cadet
Nicolas JussyMonaco Du Karting - Spirit
Timofei KabakovRussian Rotax Max Challenge - Senior
Evan KalogiannisWKA Florida Championship Series - HPV Junior Sportsman
Tony Kanaan500 Milhas de Granja Viana
Deepal KandolaAustralian National Sprint Kart Championship - Clubman Light
Sage KaramWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Junior Sportsman
Sage KaramWKA Manufacturer's Cup - Cadet Sportsman
Sage KaramStars of Karting National Cadet
Sage KaramWKA National Championship Yamaha
Sage KaramStars of Karting East Cadet
Mitch KennedyNNKC Road Race Formula 125 Moto-ICC
Ronny KipparCopa Campeones Trophy Cadet
Thomas KnopperDutch championship ICC
Thomas KnopperZuid-Hollands Championship - Super National
Davey KochDutch championship Mini Juniors
Daniel KoehlerWKA Gold Cup - Briggs Animal Modified
Natalia KowalskaPolish Championship ICA
Natalia KowalskaPolish Motorsport Association Cup ICA
Arnaud KozlinskiFrench Championship Elite
Aleksandr KramarskiyRussian Easykart Championship - 125cc Light
Anders KrohnNordic Championship ICC
Anders KrohnGigaCup International ICC
Anders KrohnNorwegian Cup - ICC
Matias LaineFinnish Championship ICA Junior
Patrik LarssonNorrlandscupen Formula Yamaha
Amanda LassuBWRDC Kartsport Trophy
Francesco LaudatoWorld Cup Super-ICC
Francesco LaudatoEuropean Championship Super-ICC
Juan Marcos LedesmaKT - 125cc Directo, Argentina
Jason LeeKartsport NZ National Sprint Championship - Formula 125S class
Adam LeviAustralian National Sprint Kart Championship - Junior National Heavy
Eric LichtensteinArgentina Bonaerense B class championship - Pre Junior
Eric LichtensteinPanamerican Championship - Pre-Junior
Einar LieNorwegian Championship ICC
Jimmy LindbergNordic Championship ICA
Jimmy LindbergTom Trana Trophy ICA
Mattias LindbergGunnar Nilsson Memorial - Formula Micro
Mattias LindbergKlippan Cup - Formula Micro
Mattias LindbergKristianstad KK Golden Summer Formula Micro
Mattias LindbergSydostcupen Formula Micro
Mattias LindbergSwedish District Championship South Formula Micro
Erik LindholmNorrlandscupen ICC
Ryan LindsayCovkartsport - Senior Lightweight class
Bruno LisboaPortuguese Championship - Junior
Mark LitchfieldSuper 1 National Formula A Championship
Jamie LittleSuper 1 National Rotax Mini Max Championship
Hywel LloydABkC Highlight Super 4 - ICC UK
Hywel LloydNorthern Karting Federation ICC UK
Scott LoewenstineWKA Road Racing Series - Unlimited 2
Stephan LonkhuizenDutch championship Vortex Rok Light
Ivan LookinPetrozavodsk championship - 125 cc
Ernesto LopezEasykart Copa AKN Monterray Karting Track Mexico - 125 cc Heavy
José María LópezMaster de Pilotos de la República Argentina
Annika LundinSwiss Championship - Mini
Stefan MahlknechtLiechtenstein Kart Championship - A-150
Scott MalvernBPKC - TKM Extreme
Scott MalvernBPKC Chairmans Cup - TKM Extreme
Scott MalvernRenault Champion of Champions - Super Libre
Lorenzo MandarinoSKUSA SuperNationals - SuperPro
Raffaele MarcielloSwiss Championship - Super Mini
Christian MarkussenDanish Championship Formula A
Christian MarkussenDanish Championship ICA
Miles MaroneyIKF Region 7 Sprint - Junior 1
Toine MarséLimburgs Kart Championship - Super National 125cc Group A
Mauricio Martinez Jr.Easykart Mexico - 60 cc
Sergio Martinez Jr.Super Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Cadet Parilla Stock Infantil
Joey MattisWKA Speedway Pavement Series - Briggs Junior Championship
Joey MattisWKA Speedway Pavement Series - Briggs Junior Championship Lite
David MayesKent KRC Winter Series - Senior Rotax
Warren McIlveenAustralian Superkart Championship - 250 International
Jason McIntyreAustralian Superkart Championship - 250 National
John McKeageWKA Florida Championship Series - HPV Junior
John McKeageWKA Florida Championship Series - Yamaha Junior Supercan
John McKeageWKA Florida Championship Series - Formula Y Junior
Mark MegensSpanish District Championship Andalucia Cadet
Nigel MelkerGerman Junior Kart Championship
Gustavo MenezesIKF Region 7 Sprint - HPV 1 Cadet
Roberto MerhiSouth Garda Winter Cup ICA Junior
Roberto MerhiTorneo Industrie 100cc Junior
Felipe MerjechColombian championship ICC
Brett MillerWKA Speedway Dirt Series - Briggs Animal Medium
Alejandro MirelesEasykart Copa AKN Monterray Karting Track Mexico - 60 cc
Devon ModellStars of Tomorrow National Championship - Rotax Mini Max
Jose Roberto MonroyEasykart Copa AKN Monterray Karting Track Mexico - Puffo
Roberto MontagnaniItalian Championship 125 Senior
Daniel MoradCanadian National Karting Championships - Senior
Daniel MoradFlorida Winter Tour - Pro Shifter
Bobby MorrisonSouthwest Regional Cup Sunday Series - Rotax Junior
Eric MorrowWKA Manufacturer's Cup - HPV Junior
Eric MorrowWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Junior
Eric MorrowWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Jr SuperCan Lite
Edoardo MortaraAndrea Margutti Trophy - Formula A
Søren MoseboViking Trophy - ICA Junior
Chaz MostertAustralian National Sprint Kart Championship - Junior National Light
Cullen MumawWKA Speedway Pavement Series - Briggs Junior Championship Heavy
Artur MunnéCopa Campeones Trophy Junior
Jordon MusserSouthwest Regional Cup Sunday Series - 125 Senior
Felipe NasrCenter-West Cup - Junior
Nick NeriWKA Florida Championship Series - Yamaha Junior Sportsman
Arnold NevelingRotax Max Euro Challenge - Junior
Josef NewgardenTAG World Championship - Junior Revised
Ilkka NirkkonenNordic Championship - Yamaha
Dylan NobileWKA Manufacturer's Cup - HPV Junior Sportsman
Oliver OakesWorld Championship Formula A
Johanna OhlssonSydsvenskans Kart Champion Cup - Formula Mini
Hampus OlssonSydsvenskans Kart Champion Cup - Formula Micro
Wesleigh OrrRotax Max Grand Finals - RM1
Darius OskouiSwiss Romand Championship - Mini
Lucie PanackovaCentral European Zone Kart Championship ICA Junior
Armando ParenteItalian Open Masters ICA
Damien PayartFrench Superkart Championship
Charles PicAndrea Margutti Trophy - ICA Junior
Charles PicEuropean Championship Qualification Western Region ICA Junior
Juan Diego PiedrahitaSuper Karts Cup México, Segundo Semestre, ICA Jr. 100 Maxter
Spencer PigotWKA Florida Championship Series - Cadet Jr. Sportsman
Spencer PigotWKA Florida Championship Series - Easykart 60cc
Spencer PigotFlorida Winter Tour Easy Kart 60
Sam PollittManchester & Buxton Kart Club - Junior Rotax
Alice PowellChase The Champ Charity Karting
Bart PriceCIK Stars of Karting - Pro Gearbox (KZ2)
Tommy ProsiKlippan Cup ICA
Tommy ProsiTom Trana Trophy ICC
Simo PuhakkaFederation Cup Formula A
Simo PuhakkaFinnish Championship Formula A
Simo PuhakkaFinnish Championship ICA
Francois A. Quevedo TovarSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Baby
Niall QuinnIrish Championship Formula A
Thomas RaldorfThai Championship Clubman
Corey ReevesWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Lite
Corey ReevesWKA Manufacturer's Cup - Yamaha Heavy
Simon ReinberthStockholm Race Weekend ICA Junior
Simon ReinberthStartskottet ICA Junior
Patrick ReitererSouthern German ADAC Kart Cup - ICA Junior
Scott RettichWKA Gold Cup - Briggs Super Controlled
Jorge ReyesRotax Max Challenge Mexico, Noreste - Juniors
John RileyEuropean Championship Superkart - Division 1
Andreas RisvallMKR series Sweden ICC
Giovani RodrigoSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Super Kart 125 Stock (Light)
Jonas RodriguesBridgestone Cup Switzerland Mini
Diego RojoChilian Championship ICC
Alexander RossiIKF Region 11 Sprint - Junior Super Sportsman
Daniel RowbottomRenault Elite League - Super Libre
Robin RudholmSwedish Championship Sport 2000
Helmut SandenGerman Kart Championship
Jose Antonio SaroEasykart Mexico - 100 cc
Zach SchiffWKA Manufacturer's Cup - 80cc Shifter Junior
Josh SchreiberWKA Manufacturer's Cup - ICC
Austin Wayne SelfSouthwest Regional Cup Saturday Series - Gazelle
Austin Wayne SelfSouthwest Regional Cup Saturday Series - Gazelle
Giancarlo Serenelli PellechiaNACAM Kart Championship - TAG Senior
Giancarlo Serenelli PellechiaVerano Kart Championship - 125 cc.
Bruno SerraPortugese Championship ICA
Bruno SerraPortugal Cup ICA
Jose Alejandro ServinSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Cadet Parilla Stock Junior
Adam SkärgårdMKR series Sweden Formula Micro
Jason SlahorWKA Road Racing Series - Unlimited 1
Jason SlahorWKA Road Racing Series - Unlimited 2
Dan SmithNZ Shifter Series - 125S
Brett SmrzWKA Manufacturer's Cup West - JICA
Brett SmrzStars of Karting West ICA Junior
Brett SmrzWKA West Manufacturers Cup Series ICA Junior
Graeme SmythNZ Top Half Series - Junior 100cc Yamaha class
Alejandro SobradoSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Super Kart 125 (Light)
Asael SolisSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Super Kart 125 Europeo (Light)
Robert SousterBritish Open Championship ICA
Alex SpeedStars of Karting National ICC
Wayne SprostonKartsport NZ - NZ Open Grand Prix
Tin SritraiThai Kart Championship Intercontinental
James SteadNZ Top Half Series - JR 100cc Yamaha class
Gleb StepanovRussian Rotax Max Challenge - Junior
Will StevensBritish Championship ICA Junior
Will StevensSuper 1 National JICA Championship
Tyler StricklandWKA Speedway Pavement Series - Briggs Junior Sportsman Championship Lite
Curtis StrongEdmonton & District Kart Racing Series - Junior II 2 Stroke
Jose Andres SuarezSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Puffo
Senna Sulaiman NoorAsian Karting Open Championship - Cadet
Teemu SuninenFinnish District Championship South Mini
Henry SurteesABkC Highlight Super 4 - Junior Gearbox
Simon SvenssonNorrlandscupen Formula Micro
Tomi TaljaFinnish Championship - Formula 250
Mackenzie TaylorSuper 1 National Cadet Championship
Tyler ThomasSouthwest Regional Cup Saturday Series - TAG Novice Cadet
Tyler ThomasSouthwest Regional Cup Sunday Series - TAG Novice
Tyler ThomasTAG World Championship - Cadet
Will ThomasonKartsport NZ National Sprint Championship - Yamaha Heavy class
Denis ThumRotax Max Challenge Germany - Senior
Jonas TigerNorrlandscupen Sport 2000
Nicola TornuscioloBridgestone Cup Switzerland ICA Junior
Nicola TornuscioloSwiss Championship - Junior
Santiago TovarSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Cadet Comer Modificado Junior
Werner TrueglerIndoor Kart World Championship
Óscar TunjoRace of the Stars Colombia 80cc
Bradley TyrrellNZ Top Half Series - 100cc Yamaha Light
Bradley TyrrellNZ Top Half Series - Rotax Light class
Matt UdellNorthern California Karters - 125cc Limited
Ryan UrbanKartsport NZ North Island Sprint Championship - Open
Joost van den BovenkampTwente 4-Stroke Club Championship - Hirekart
Jeroen van den HeuvelKroymans Autolease Kart Event
Ruben van KampenDutch championship ICA Junior
Joey van SplunterenDutch N.A.B. Championship ICA Junior
Laurens VanthoorBelgian Championship ICA Junior
Laurens VanthoorFrench Championship Junior
Kazimieras VasiliauskasLithuanian ROK Cup Junior
Giancarlo Vecchi MatarredonaSuper Karts Cup México, International, Segundo Semestre - Cadet Comer Modificado Infantil
Kevin VerhoevenZuid-Hollands Championship Mini Junior
Kieran VernonFormula TKM Festival - Junior TKM 4 Stroke
Kieran VernonFormula 6 South East Championship Junior TKM 4 Stroke
Tristan ViidasEstonian championship - Micro
Tristan ViidasEstonian Cup - Micro
Franco VivianPanamerican Sudam Championship ICC
Niek VosRotax Max Challenge Netherlands Junior
Niek VosDutch Championship Rotax Max Junior
Matthew WallCIK Trophy of New Zealand - Formula 100 class
Doug WardAustralian Superkart Championship - 80 cc Gearbox
Alex WebbNZ South Island Quad Series - Cadet
Maximilian WeberKart Trophy Weiss-Blau - ICA Junior
Stefan WendtNorthern German ADAC Kart Cup - ICA
Zoe WenhamClay Pigeon Kart Club Championship Comer Cadet
Jesper WernerssonTom Trana Trophy - ICA Junior
Dan Wheldon500 Milhas de Granja Viana
Jacob WillWKA Manufacturer's Cup West - Junior 1 Comer
Jacob WillWKA Manufacturer's Cup West - Junior 1 Yamaha
Clinton WilsonWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Sportsman 2 Heavy
Clinton WilsonWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Sportsman 2 Lite
Jacob WilsonWKA Heartland Pavement Series - Briggs Junior Animal Lite
Matthew WoodingKartsport NZ North Island Sprint Kart Championship - 100cc Junior Yamaha
Rossi WorswickFormula TKM Festival - Senior TKM 4 Stroke
Rossi WorswickKartmasters British Grand Prix - Senior TKM
Jean-Pierre WoutersDutch N.A.B. Championship Super National 06
Gustavo YacamánStars of Karting National ICA Junior
Gustavo YacamánFlorida Winter Tour - Rotax Junior
Sam ZavagliaNew South Wales Superkart Championship
Sam ZavagliaAustralian Superkart Championship - 125 cc Gearbox

Driver search


Enter family name (last name):

Partners and sponsors


Junior Open Wheel Talent
Motorsportkanalen
Italiaracing.net
Performance Racing

Top 2014 race winners

1.Jamie Conroy13
2.Rowan Shepherd11
Jason Bargwanna11
4.Michael Lyons10
5.Tom Bale9
Donny Schatz9
Dean McCarroll9
8.Greg Murphy8
Zahn Turner8
Keyvan Andres Soori8
11.Steven Lines7
Clemens Schmid7
13.Rupert Svendsen-Cook6
Taylor Cockerton6
James McLaughlin6
Brett Killip6
George Kulig6
18.Chelsea Angelo5
Brett Parrish5
Warren Luff5
This list also includes series that span over the new year (i.e. 2013-14 championships).

What's with the drivers in bold? They've got a Premier Profile!

Site stats

Days online:3,711
Drivers:104,151
Members:8,425
Daily visits record:8,934
Photos:4,038
Fan messages:1,250

Coded and maintained by Andreas Åberg
Design by Rex Regeborg Browser stats